Last update: 18 February 2020

Participants of the 2020 Spring bourse

New participants - NOT YET ASSIGNED

Stefan von der Heyde / GERMANY
High Grade Numismatics Ltd / CYPRUS

A-SECTION

  • TABLE
    NAME

  • 1

    Hibernian Coins + Notes Richard Walsh

    IRELAND / EIRE
  • 2(a)

    Banknote Empire / Robbie Nasser

    LEBANON
  • 2(b)

    Colonial Coins $ Banknotes / Eric malec

    USA
  • 3

    Michael Werner

    SWEDEN
  • 4

    Joakim Frostne

    SWEDEN
  • 5

    Jan Ingels

    SWEDEN
  • 6+7

    Legacy Currency Grading - Jason Bradford

    USA
  • 8

    David Seelye

    USA
  • 9

    Carlo la Villa

    ITALY
  • 10

    Nazim Alper Ates

    TURKEY
  • 11

    Alfadel Banknotes

    LIBYA
  • 12

    Christian Lamoureux

    FRANCE
  • 13

    DNW - Dix Noonan Webb

    UK

B-SECTION

  • TABLE
    NAME

  • 1

    AngorA Numismatic Market - Mehmet A Dogan

    TURKEY
  • 2

    Jean-Claude Estival

    FRANCE New Caledonia
  • 3(a)

    MCoin / Mikhail Prokhorov

    RUSSIA
  • 3(b)

    Vladimir Chelyshev

    RUSSIA
  • 4(a)

    Yüksel Eker

    TURKEY
  • 4(b)

    Danis Goreci

    TURKEY
  • 5

    Karoly Bana

    HUNGARY
  • 6

    Taras Gats

    UKRAINE
  • 7

    Oleksiy Danylenko

    UKRAINE
  • 8+9

    Nimes Collections - Francois Lozanne

    FRANCE
  • 10

    Piotr Krzeminski

    POLAND
  • 11

    Henrik Holt Christensen

    DENMARK
  • 12

    E.C.C. / David Laties

    USA

D-SECTION

  • TABLE
    NAME

  • 1+12

    Robert Kotyla

    FRANCE
  • 2

    Ahmad A.Fadel / Mohammed Haqqi

    JORDAN
  • 3

    Jordan Numismatic Centre - Mushtaq Sharif

    JORDAN
  • 4

    British Notes Pam West

    U.K.
  • 5+6

    GAP-Goll-Muller GbR

    GERMANY
  • 7+8

    Numis Le petit Monde - Rachid Mimoun

    ALGERIE /FRANCE
  • 9

    Guy + Koen Bossijns

    BELGIUM
  • 10

    Antique Belgium - Peter Grauwels

    BELGIUM
  • 11

    BULPHILA Ltd

    BULGARIA

E-SECTION

  • TABLE
    NAME

  • 1+2

    Francis Nijs

    BELGIUM
  • 3

    Egon Chrometzka

    GERMANY
  • 4

    Numismatic.DK

    DENMARK
  • 5

    Erkki Laehderanta

    FINLAND
  • 6

    Claudio Amato

    BRAZIL
  • 7

    Asian Banknotes / Manit Sachadecha

    THAILAND
  • 8

    Eric Elias

    ISRAEL / UK
  • 9

    Pikzar Enterprises - James Pickering

    BULGARIA/AUSTRIA
  • 10

    Mirsad Delic

    CYPRUS

F-SECTION

  • TABLE
    NAME

  • 1

    Arsentiy Khonin

    KAZAKHSTAN
  • 2+3

    Stane Straus

    SLOVENIA
  • 4(a)

    Konstantinos Markou

    GREECE
  • 4(b)

    Sal Campoli

    U.S.A.
  • 5

    Arutiun Airapetian

    ARGENTINA
  • 6+7

    Spink London - Barnaby Faull

    UK
  • 8

    Awadh Kisoor Sewnath

    SURINAM / NETHERLANDS
  • 9+10

    Tuyet Nhung Le / Dieter Eheim

    VIETNAM / GERMANY
  • 11

    Alpes Collections - Mme A. Buathier

    FRANCE
  • 12

    Coins World - Athineos Panagiotis

    GREECE

G-SECTION

  • TABLE
    NAME

  • 1

    Chris Petersen

    SWEDEN
  • 2

    Amr Dessouki

    EGYPT/AUSTRIA
  • 3

    NumismatiCenter / Ezequiel Pailos

    ARGENTINA
  • 4

    Aivars Bartkevics

    LATVIA
  • 5

    Finntimo.com / Timo Maekinen

    FINLAND
  • 6

    Alexander Shislov

    RUSSIA
  • 7

    Gennady Vasiliev

    RUSSIA
  • 8(a)

    Can Shop - Nasen Can

    TURKEY
  • 8(b)

    Tekin Numismatik - Samet Tekin

    TURKEY
  • 9(a)

    Orocondor - Manuel Rodriguez Cassanello

    ECUADOR/SPAIN
  • 9(b)

    George Bayle

    FRANCE
  • 10

    Alhambra Banknotes - Sultan Al-Hajri

    QATAR

H-SECTION

  • TABLE
    NAME

  • 1

    Arab World Currency Center - Fawzi + Eyad Alali

    JORDAN
  • 2

    Nikolaos Panagopoulos

    GREECE
  • 3

    Gianni Mara

    ITALY
  • 4

    Larissa Semenkova

    UKRAINE/NETHERLANDS
  • 5(a)

    GENT NOTES - Etienne Gernaerdt

    BELGIUM
  • 5(b)

    Alain Debelder

    BELGIUM
  • 6

    Bruno Pappaianni

    ITALY
  • 7

    EEBC Group - Elfaris Elarabi

    USA / EGYPT
  • 8

    Sogefinumis Cabinet Ravanel 

    FRANCE

J-SECTION

  • TABLE
    NAME

  • 1+2

    Marinus Lass

    GERMANY
  • 3

    GB-Numismatik - Gisbert Rohlof

    GERMANY
  • 4+5

    Papermoney Store / Henk van Lier

    NETHERLANDS
  • 6

    Denis Lapaev

    RUSSIA
  • 7

    Galerie Thema - G.Lamblaut

    FRANCE
  • 8

    Leo & Eva Reich

    CANADA/HUNGARY
  • 9

    Waterlow & Fab

    ITALY / JAPAN
  • 10

    M.Ortacbayram

    TURKEY/GERMANY

K-SECTION

  • TABLE
    NAME

  • 1

    Aurea - Pavel Hejzlar

    CZECH REPUBLIC
  • 2

    Miloslav Vrba

    CZECH REPUBLIC
  • 3

    Dmitri Kharitonov

    CZECH Rep
  • 4

    Nico Verhoef

    NETHERLANDS
  • 5

    Numis.lt - Marius Jankauskas

    LITHUANIA
  • 6

    SS Libricon oy - Santeri Saukkonen

    FINLAND
  • 7

    Ed van den Brul

    NETHERLANDS
  • 8

    Trevor Wilkin

    AUSTRALIA
  • 9+10

    Ian Gradon

    U.K.
  • 11

    Ian Marshall

    CANADA
  • 12

    Kollekcioner

    RUSSIA

L-SECTION

  • TABLE
    NAME

  • 1

    Elite Currency - Forest Barbieri

    USA
  • 2

    Arados Auctions

    BAHREIN
  • 3+4

    Numis - Ales Kohout

    CZECH REP.
  • 5

    Francisco Alcover Barrachina

    SPAIN
  • 6

    Refik Mert Erdumlu

    TURKEY
  • 7

    Notability

    UK
  • 8

    Manfred Kranz

    GERMANY
  • 9

    Aleksander Basic

    SERBIA
  • 10

    IsraNumis - Israel Asher

    ISRAEL

P-SECTION

  • TABLE
    NAME

  • 1

    Alexey Zemlyakov

    RUSSIA
  • 2

    Vladimir Dalinitchi

    MOLDOVA
  • 3

    Touch of Fortune / M+N Surani

    USA/UK
  • 4

    Timo Ruotsalainen

    FINLAND
  • 5A

    Luca Guenzan

    ITALY
  • 5B

    Guillermo Ruz Martinez

    MEXICO
  • 6A

    Gary Wong

    HONG KONG
  • 6B

    VACANT

  • 7

    Salon Bonistic

    RUSSIA
  • 8

    Silkroad Numismatic / Motasim Jesri

    TURKEY / GERMANY
  • 9

    VACANT

  • 10

    Rob van Offenwert

    BELGIUM
  • 11

    Khely Kenis-Furman

    BELGIUM
  • 12

    Sklep Kolekcjoner Szczecin Maciej Trytek

    POLAND
  • 13

    Altgeldinvest AGI

    GERMANY

M-SECTION

  • TABLE
    NAME

  • 1

    Erwin Beyer

    GERMANY
  • 2+3

    F.Spinelli

    ITALY
  • 4

    Mel Steinberg Inc - Jeremy Steinberg

    U.S.A.
  • 5

    Midwest BN Supply - Lee Gordon

    USA
  • 6+7

    Stema - Walter Nasi

    ITALY
  • 8+9

    Fa. Worbes

    GERMANY
  • 10

    Michael Lang

    GERMANY
  • 11

    Juergen Opas

    GERMANY
  • 12

    Bedrock Collectibles - Kevin Watmough

    UK

N-SECTION

  • TABLE
    NAME

  • 1+2

    Ilias Panagiotidis

    GREECE / FRANCE
  • 3

    WP Antiq. Stefan Adam

    GERMANY
  • 4A

    Patrick Plomp

    NETHERLANDS
  • 4B

    Jan de Roeck

    BELGIUM
  • 5+6

    MoneyCorner

    BELGIUM
  • 7-9

    Lindner Falzlos - GmbH

    GERMANY
  • 10A

    Artharn Arunrung

    THAILAND
  • 10B

    Philandes Inc - Fernando Tapia

    PERU
  • 11

    Jan Euving

    NETHERLANDS
  • 12

    M.Dubbeld

    NETHERLANDS
  • 13A

    Monique Salmon

    FRANCE
  • 13B

    Luca Quadarella

    ITALY
  • 14

    Nostalji Numismatik

    TURKEY
  • 15-18

    Jos F.M.Eijsermans

    NETHERLANDS / GERMANY
  • 19

    Gagauz Evgenii

    RUSSIA
  • 20+21

    PaperMoneyGuaranty

    USA / GERMANY

Wall - W1

  • TABLE
    NAME

  • 1+2

    RB Currency - Curt Banspach+ Tho mas Rossberg

    GERMANY / FRANCE
  • 3

    Monetario-Colombia / Alexander Brill

    COLOMBIA
  • 4

    Eduardo Colantionio

    ARGENTINA
  • 5

    Jan Moskala

    BELGIUM
  • 6

    Lyn Knight/Joel Shafer

    USA
  • 7

    Munthandel Theo Peters

    NETHERLANDS
  • 8

    Yves Tossings

    BELGIUM
  • 9

    Baydaq Banknotes -Saleh Al-Ali

    KUWAIT
  • 10(a)

    Garo Kalindjian

    LEBANON
  • 10(b)

    Monalisa Money Mondo / Housam Chaaban

    CANADA

Wall - W2

  • TABLE
    NAME

  • 1

    Coinchiq - Dimitri Waltmans

    BELGIUM
  • 2

    Coincraft

    UK
  • 3

    Fa.Mietens

    GERMANY
  • 4+5

    Heritage Auctions / MPO

    USA/NETHERLANDS
  • 6

    Alexandre Antonijevic

    FRANCE
  • 7

    Mor-E Numizmatik / Alper Morhayim

    TURKEY
  • 8+9

    Pedro Dias

    PORTUGAL
  • 10

    Mannu Mouton

    BELGIUM
  • 11+12

    Jan Ruijs

    NETHERLANDS
  • 13

    PT Jakarta Currency Centre - Apriyanti / Pieter Liem

    IND. / CAN.
  • 14

    Gabriel's Numismatic Market LLC

    USA
  • 15+16

    La Bourse aux Billets - Eric Loyal

    FRANCE

Wall - W3

  • TABLE
    NAME

  • 1-5

    Squirrel

    NETHERLANDS
  • 6

    Henry Eiketsu Hirose

    JAPAN
  • 7(a)

    Monedas Angel - Angel Fregosa Romero

    MEXICO
  • 7(b)

    Paper M - David Leong

    USA
  • 8-10

    Riibe Mynthandel AS

    NORWAY

Wall - W4

  • TABLE
    NAME

  • 1+2

    v.Reijen Ag. Int.

    GUERNSEY C.I.
  • 3

    Paul van den Broeck 

    BELGIUM
  • 4

    Crown Currency / Oleg Banachek

    NETHERLANDS
  • 5

    Loes v.Borkulo

    NETHERLANDS
  • 6

    KatiaNotes / Dani Schifman

    ISRAEL
  • 7

    Fernando Iglesias (Ayala) Marbella 

    SPAIN
  • 8+9

    Jaap de Ruiter

    NETHERLANDS
  • 10

    BankNoteWorld Inc / Abdullah Beydoun

    USA
  • 11

    Champion Stamp Co. - BN -Div.

    USA
  • 12

    Jaime Sanz

    SPAIN/U.K.

Wall - W5

  • TABLE
    NAME

  • 1

    Numishunters - Francisco Quadrado

    SPAIN
  • 2

    Igor Tereshkov

    UKRAINE (TAIWAN)
  • 3

    Notafilia Cari - A. + J. Casas Riol

    SPAIN
  • 4

    Marcus & Company - Michael Findlay

    CANADA

Wall - W6

  • TABLE
    NAME

  • 1

    IBNS (Int.)

    UK / US.A.
  • 2

    Baydaq Banknotes -Saleh Al-Ali

    KUWAIT
  • 3

    Igor Usatiuk

    POLAND
  • 4

    Lukminas+Ehobbex -Antanas Lukminas

    LITHUANIA
  • 5

    Numizo

    FRANCE
  • 6

    Leon Vissers

    NETHERLANDS
  • 7

    C.G.Auktionen

    GERMANY
  • 8

    World Banknote Grading - Dennis + Jason Lutz

    USA

Wall - W7

  • TABLE
    NAME

  • 1

    Cayon Jano S.L.

    SPAIN
  • 2

    Erica Seneca

    FRANCE
  • 3

    Stacks Bowers / Marina Synytsya

    USA/FRANCE
  • 4

    Collectors Universe Inc.

    FRANCE

Wall - W8

  • TABLE
    NAME

  • 1(a)

    Arvo-Mart Elvisto

    ESTONIA
  • 1(b)

    Anti Peetso

    ESTONIA
  • 2

    Battenberg Verlag - Gietl Verlag

    GERMANY
  • 3

    Joshua D. Risi

    USA/COLOMBIA
  • 4

    El Cofre / Juan Pablo Castro

    COLOMBIA
  • 5A

    Korhaan Manil

    BELGIUM
  • 5B

    IBSS - Martin Zanke

    GERMANY