Last update: 2 February 2020

Participants of the 2020 Autumn/Fall bourse

A-SECTION

  • TABLE
    NAME

  • 1+2

    VAKANT

  • 3

    AngorA Numismatic Market - Mehmet A Dogan

    TURKEY
  • 4
    Alexander Antonyuk
    RUSSIA
  • 5
    Jan Ingels
    SWEDEN
  • 6+7
    Legacy Currency Grading
    USA
  • 8
    Nazim Alper Ates
    TURKEY
  • 9
    Hibernian Banknotes
    Rep. of IRELAND
  • 10
    Hong Kong Coin Show Ltd
    HONG KONG
  • 11
    Numizworld - Artak Grigorian
    Russia / China
  • 12
    Vasilis Techlemtzis
    GREECE
  • 13
    Alfadel Banknotes
    LIBYA

B-SECTION

  • TABLE
    NAME

  • 1
    Joshua D. Risi
    COLOMBIA
  • 2
    Marcel Frissen
    NETHERLANDS
  • 3A
    Yacine Houacine
    ALGERIA
  • 3B
    David Coin
    NETHERLANDS
  • 4
    Numishunters SL - Fco Cuadrado Torres
    SPAIN
  • 5

    Gagauz Evgenii

    RUSSIA
  • 6
    Olexandr Danishenko
    UKRAINE / GERMANY
  • 7(a)
    WWW.Mcoin.ru - M.Prokhorov
    RUSSIA
  • 7(b)
    Vladimir Chelshev
    RUSSIA
  • 8
    Peter Last
    USA
  • 9

    KATIANOTES - Dani Schifman

    ISRAEL
  • 10A

    Luca Quadarella

    ITALY
  • 10B

    Christian Lamoureux

    FRANCE
  • 11

    High Grades Numismatics

    CYPRUS
  • 12

    Oy Atlaspoint AB / Timo Ruotsulainen

    FINLAND

D-SECTION

  • TABLE
    NAME

  • 1+12

    Robert Kotyla

    FRANCE
  • 2

    Ahmad A.Fadel

    JORDAN
  • 3

    Jordan Numismatic Centre - Mushtaq Sharif

    JORDAN
  • 4

    British Notes Pam West

    UK
  • 5+6

    GAP-Goll-Muller GbR

    GERMANY
  • 7+8

    Numis Le petit Monde - Rachid Mimoun

    ALGERIE /FRANCE
  • 9

    Guy + Koen Bossijns

    BELGIUM
  • 10

    Bobby Lee Kong Fook

    SINGAPORE
  • 11

    Lynk Diffusion / Abdi Boualem

    FRANCE
  • 1+12

    Robert Kotyla

    FRANCE

E-SECTION

  • TABLE
    NAME

  • 1

    Wakim Wakim

    UNTED ARAB EMIRATES
  • 2

    NumisNota SLU / Vygandas Kadzys

    LITHUANIA/SPAIN
  • 3

    Egon Chrometzka

    GERMANY
  • 4

    Numismatic.DK

    DENMARK
  • 5

    Eric Elias

    ISRAEL / U.K.
  • 6

    John Eccles

    NEW ZEALAND
  • 7

    Carlo La Villa

    ITALY
  • 8

    Lynk Diffusion / Abdi Boualem

    FRANCE
  • 9

    Remy Said

    MALTA
  • 10

    Mircad Delic

    GERMANY / CYPRUS

F-SECTION

  • TABLE
    NAME

  • 1

    Arsentiy Khonin

    KAZAKHSTAN
  • 2

    SS Libricon Oy - Santeri Saukkonen

    FINLAND
  • 3

    Konstantinos Markou

    GREECE
  • 4+5

    Nimes Collections

    FRANCE
  • 6+7

    Spink London

    UK
  • 8

    Awadh Kisoor Sewnath

    SURINAM / NETHERLANDS
  • 9

    Al Hambra Banknotes - Sultan Al-Mesaifri Al-Hajiri

    QATAR
  • 10

    Nikolaos Panagopoulos

    GREECE
  • 11

    Ehobbex - A.Lukminas

    LITHUANIA
  • 12

    Coinsworld - Pan. Athineos

    GREECE

G-SECTION

  • TABLE
    NAME

  • 1+10

    Antiek Roosdaal - Peter Grauwels

    BELGIUM
  • 2

    Amr Dessouki

    EGYPT/AUSTRIA
  • 3

    Chris Petersen

    SWEDEN
  • 4

    Machiel Dubbeld

    NETHERLANDS
  • 5

    Aivars Bartkevics

    LATVIA
  • 6

    Alexander Shislov

    RUSSIA
  • 7

    Gennady Vasiliev

    RUSSIA
  • 8(a)

    Can Shop - Nasen Can

    TURKEY
  • 8(b)

    Samet Tekin

    TURKEY
  • 9(a)

    Orocondor - Manuel Rodriguez Cassanello

    ECUADOR/SPAIN
  • 9(b)

    Monedas Angel - Angel Fregoso

    MEXICO
  • 1+10

    Antiek Roosdaal - Peter Grauwels

    BELGIUM

H-SECTION

  • TABLE
    NAME

  • 1

    Fawzi + Eyad Alali

    JORDAN / GERMANY+USA
  • 2

    Finntimo.com

    FINLAND
  • 3

    Gianni Mara

    ITALY
  • 4

    Larissa Semenkova

    UKRAINE/NETHERLANDS
  • 5(a)

    GENT NOTES - Etienne Gernaerdt

    BELGIUM
  • 5(b)

    Alain Debelder

    BELGIUM
  • 6

    Bruno Pappaianni

    ITALY
  • 7

    Polymer Notes - Stane Straus

    SLOVENIA
  • 8

    Tolimana KG - Hermann Huber

    AUSTRIA

J-SECTION

  • TABLE
    NAME

  • 1+2

    Coins Notes & More - Marinus Lass

    GERMANY
  • 3

    GB-Numismatik - Gisbert Rohlof

    GERMANY
  • 4

    Papermoney Store / Henk van Lier

    NETHERLANDS
  • 5

    Papermoney Store / Henk van Lier

    NETHERLANDS
  • 6

    Nominal Auction - Gorod Hobby - Denis Lapaev

    RUSSIA
  • 7

    Galerie Thema - G.Lamblaut

    FRANCE
  • 8

    Leo & Eva Reich

    CANADA/HUNGARY
  • 9

    Waterlow & Fab

    ITALY / JAPAN
  • 10

    Sergey Avagyan Kocharov

    RUSSIA-ARMENIA / SPAIN

K-SECTION

  • TABLE
    NAME

  • 1

    Aurea - Pavel Hejzlar

    CZECH REPUBLIC
  • 2

    Miloslav Vrba

    CZECH REPUBLIC
  • 3

    Dmitri Kharitonov

    CZECH Rep
  • 4

    Numis - Ales Kohout

    CZECH REP.
  • 5

    Nico Verhoef

    NETHERLANDS
  • 6

    Tony Pisciotta

    USA
  • 7

    Ed van den Brul

    NETHERLANDS
  • 8

    Igor Usatiuk

    POLAND
  • 9+10

    Ian Gradon

    U.K.
  • 11

    Ian Marshall

    CANADA
  • 12

    DNW Dix Noonan Webb

    UK

L-SECTION

  • TABLE
    NAME

  • 1

    Elite Currency - Forest Barbieri

    USA
  • 2

    EEBC - Elfaris (Mohammed) Elarabi Co.

    EGYPT
  • 3

    ARG-Collection - Numismatic Centre

    ARGENTINA
  • 4

    Numis.lt - Marius Jankauskas

    LITHUANIA
  • 5

    Francisco Alcover Barrachina

    SPAIN
  • 6

    Refik Mert Erdumlu

    TURKEY / AUSTRIA
  • 7

    Notability Banknotes

    UK
  • 8

    Manfred Kranz

    GERMANY
  • 9

    Aleksander Basic

    SERBIA
  • 10

    IsraNumis - Israel Asher

    ISRAEL

P-SECTION

  • TABLE
    NAME

  • 1-16

    VACANT

M-SECTION

  • TABLE
    NAME

  • 1

    Erwin Beyer

    GERMANY
  • 2+3

    F.Spinelli

    ITALY
  • 4

    Mel Steinberg Inc - Jeremy Steinberg

    U.S.A.
  • 5

    Midwest BN Supply - Lee Gordon

    USA
  • 6+7

    Stema - Walter Nasi

    ITALY
  • 8+9

    Hans Worbes

    GERMANY
  • 10

    Michael Lang

    GERMANY
  • 11

    Juergen Opas

    GERMANY
  • 12

    Bedrock Collectibles - Kevin Watmough

    UK

N-SECTION

  • TABLE
    NAME

  • 1

    Ilias Panagiotidis

    GREECE / FRANCE
  • 2A

    Jan de Roeck

    BELGIUM
  • 2B

    Luca Guanzani

    ITALY
  • 3(a)

    Gats Taras

    UKRAINE
  • 3(b)

    Oleksiy Danylenko

    UKRAINE
  • 4

    Eckhard Glienecke

    GERMANY
  • 5

    Sincona AG

    SWITZERLAND
  • 6

    Numismatica Euromania Angelo Fantoni

    ITALY
  • 7-9

    Lindner Falzlos GmbH

    BULGARIA
  • 10A

    Lakmal Wajirasiri Massala Hettige

    SRI LANKA
  • 10B

    PERUNuri Eljabi

    LIBYA / TURKEY
  • 11

    Jan Euving

    NETHERLANDS
  • 12

    Károly Bana

    HUNGARY
  • 13A

    Monique Salmon

    FRANCE
  • 13B

    Artharn Arunrung / Roberto Tasselli

    THAILAND / ITALY
  • 14

    Nostalji Numismatik - Ali Dölek  

    TURKEY
  • 2x

    Battenberg Verlag - Gietl Verlag

    GERMANY
  • 15-18

    Jos F.M.Eijsermans

    NETHERLANDS / GERMANY
  • 19

    Erkki Lähderanta

    FINLAND
  • 20+21

    MoneyCorner

    BELGIUM

Wall - W1

  • TABLE
    NAME

  • 1+2

    R+B Currency - Thomas Rossberg

    GERMANY
  • 3

    Monetario-Colombia / Alexander Brill

    COLOMBIA
  • 4

    Eduardo Colantionio

    ARGENTINA
  • 5

    Jan Moskala

    BELGIUM
  • 6

    Fa. Theo Peters

    NETHERLANDS
  • 7

    Lyn Knight Auction

    USA
  • 8

    Le Tuyet Nhung - Dieter Eheim

    VIETNAM/GERMANY
  • 9

    Canberra Coin World

    GERMANY / AUSTRALIA
  • 10(a)

    Garo Kalindjian

    LEBANON
  • 10(b)

    Monalisa Money Mondo / Housam Chaaban

    CANADA

Wall - W2

  • TABLE
    NAME

  • 1

    Coinchiq BVBA - Dimitri Waltmans

    BELGIUM
  • 2

    Coincraft

    UK
  • 3

    Maison Palombo

    FRANCE
  • 4

    Fa. Mietens & Partner GmbH  

    GERMANY
  • 5

    Heritage Auctions / MPO

    USA/NETHERLANDS
  • 6

    Alexandre Antonijevic

    FRANCE
  • 7

    Mor-E Numizmatik

    TURKEY
  • 8+9

    Pedro Dias

    PORTUGAL
  • 10

    Munten VerEecken Philiep

    BELGIUM
  • 11+12

    Jan Ruijs

    NETHERLANDS
  • 13

    PT Jakarta Currency Centre - Apriyanti / Pieter Liem

    IND. / CAN.
  • 14

    Gabriel's Numismatic Market LLC

    USA
  • 15+16

    La Bourse aux Billets - Eric Loyal

    FRANCE

Wall - W3

  • TABLE
    NAME

  • 1-5

    Squirrel

    NETHERLANDS
  • 6

    Henry Eiketsu Hirose

    JAPAN/USA
  • 7

    World Numismatic Co.. Ltd - Ayman Abdo

    JORDAN / HONG KONG
  • 8

    Champion Stamp

    USA
  • 9+10

    PMG

    USA + GERMANY

Wall - W4

  • TABLE
    NAME

  • 1+2

    Riibe Mynthandel

    NORWAY
  • 3

    Paul van den Broeck 

    BELGIUM
  • 4

    Crown Currency / Oleg Banachek

    NETHERLANDS
  • 5

    Loes van Borkulo

    NETHERLANDS
  • 6

    BNWorld Inc Abdullah Beydoun

    USA
  • 7

    Fernando Iglesias

    SPAIN
  • 8+9

    Jaap de Ruiter

    NETHERLANDS
  • 10

    Jaime Sanz

    SPAIN
  • 11

    Pikzar Enterprises (e-Worldbn.com) - James P.

    BULGARIA AUSTRIA
  • 12

    Corne Akkermans Auctions

    NETHERLANDS

Wall - W5

  • TABLE
    NAME

  • 1-9

    VACANT

Wall - W6

  • TABLE
    NAME

  • 1

    Edlins of Canberra

    AUSTRALIA
  • 2

    Ben Hassan Exchange & Forex

    P.R. Yemen
  • 3

    Arados Auction House

    BAHREIN
  • 4

    Trigometric

    MALAYSIA
  • 5

    Collectors Universe

    FRANCE
  • 6

    Igor Tereshkov

    UKRAINE
  • 7

    Christoph Gaertner GmbH

    GERMANY
  • 8(a)

    Nazir Ahmad Noori

    AFGHANISTAN
  • 8(b)

    Danis Goreci

    TURKEY

Wall - W7

  • TABLE
    NAME

  • 1

    Schulz & Son - Jacek Pabijanski

    TH-Wall POLAND
  • 2(a)

    75Collection - Philippe Goui

    FRANCE
  • 2(b)

    Eric Seneca

    FRANCE
  • 3

    Stack's Bowers

    USA/FRANCE
  • 4

    Toyo Numismatioc & Stamp.co

    HONG KONG

Wall - W8

  • TABLE
    NAME

  • 1-7

    VACANT